» ممنوعيت‌هاي كلي واردات و صادرات كالاها

حق العملکار رسمی گمرک ایران

021-88931530-2
021-88936104
info [@] mehrkalaco.com

ممنوعیت‌های کلی واردات و صادرات کالاها

براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران، ورود برخی کالاها و یا صدور آنها به طور کلی ممنوع است.‏
بعضی از این کالاها عبارتند از:‏
۱- مشروبات الکلی.‏
۲- وسایل قمار.‏
۳- اسلحه های سرد و گرم و مواد محترقه و منفجره.‏
۴- مواد مخدر.‏
۵- نشریات، تصاویر، فیلم، عکس و هر کالایی که مغایر شئونات مذهبی و ملی کشور باشد.‏
۶- هرنوع نوشته مخالف مذهب رسمی کشور ویا مخل نظم و عفت عمومی و شؤؤن ملی.‏
۷- سایر کالاهایی که منع شرعی و قانونی دارند، و یا ورود و صدور آنها موجب جدول تعرفه گمرکی یا قوانین خاص ممنوع شناخته شده است.‏
      کالاهای صادراتی از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی معاف هستند لکن مشمول پرداخت هزینه های تخلیه و بارگیری و انبار داری می باشند . طبقه بندی کالاهای وارداتی و صادراتی براساس تعرفه ” سیستم هماهنگ توصیف و کد گذاری کالا ” انجام می گیرد. به کالای وارداتی حقوق گمرکی و سود بازرگانی تعلق می گیرد که میزان آن به موجب قانون مقررات صادرات و واردات ، تعیین می گردد مبنای پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی ” ارزش گمرکی ” کالا می باشد.
 
      ” ارزش گمرکی ” عبارتست از بهای سیف (بهای خرید کالا در مبدأ به اضافه هزینه بیمه و حمل و نقل و باربندی ) و کلیه هزینه های مربوط به افتتاح اعتبار یا واریز بروات و همچنین حق استفاده از امتیاز نقشه ، مدل و علامت بازرگانی و سایر حقوق مشابه مربوط به کالا و سایر هزینه هائی که به آن کالا تا ورود به اولین دفتر گمرکی تعلق می گیرد که از روی سیاهه خرید یا سایر اسناد تسلیمی صاحب کالا تعیین و براساس نرخ ارز و برابری های اعلام شده از طرف بانک مرکزی ایران در روز تسلیم ا اظهارنامه خواهد بود.

صفحه اصلی | شروع همکاری | مشاوره رایگان