راهبرد ما جلوگیری از خام فروشی است/ بالغ بر ۴۰ درصد استان مورد مطالعات نوین هوایی قرار گرفته و درحال انجام است

۰۸ بهمن ۱۳۹۶
79 بازدید
راهبرد ما جلوگیری از خام فروشی است/ بالغ بر ۴۰ درصد استان مورد مطالعات نوین هوایی قرار گرفته و درحال انجام است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان:

راهبرد ما جلوگیری از خام فروشی است/ بالغ بر ۴۰ درصد استان مورد مطالعات نوین هوایی قرار گرفته و درحال انجام است

رییس سازمان صنعت ،‌معدن و تجارت استان کردستان گفت : فرآوری معادن دارای ارزش افزوده از راهبردهای ویژه ما برای ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در استان است و تمام تلاش مان را درخصوص توقف خام فروشی در کردستان بکار گرفته ایم.

به گزارش شاتا محمد دره وزمی در جلسه بررسی مشکلات معدن داران و خانه معدن استان با اشاره به وجود ۳۸۷ معدن دارای پروانه بهره برداری در استان گفت: از این میزان ۱۳۳ مورد فعال ۷ مورد در حال تجهیز ۲۴۷ مورد غیرفعال ۱۴ مورد گواهی کشف و ۷۴ مورد دارای پروانه اکتشاف هستند.
دره وزمی تصریح کرد: راهبرد اصلی ما جلوگیری از خام فروشی و فرآوری معادن دارای توجیه اقتصادی است تا بتوان اشتغال و ارزش افزوده بیشتری شامل کردستان شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان یادآور شد: در همین راستا اقدامات بسیار خوبی در زمینه افزایش مطالعات نوین و ژئوفیزیک هوایی، صدور جوازهای تاسیس فرآوری گونه های مختلف معدنی، جذب سرمایه گذار خارجی و گام نهادن در زمینه ایجاد زنجیره فولاد را آغاز نموده ایم.
دره وزمی به وضعیت معادن پلی متال از جمله معادن سنگ آهن و طلا اشاره کرد و تصریح کرد: در شهرستان قروه کارخانه استحصال طلا از بهمن ۱۳۹۴ فعالیت خود را آغاز نمود که ماحصل این اقدام در سال ۹۵ بالغ بر ۲ هزار و ۳۰۰ کیلوگرم شمش طلا تولید شده و خوشبخاته تا به امروز بعنوان بزرگترین تولید کننده طلای کشور محسوب می شود.
وی عنوان کرد: در شهرستان سقز هم شرکت توسعه طلای کردستان وابسته به شستا و تامین اجتماعی فعالیت اجرایی خود را با کلنگ زنی این معدن مهم توسط وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی آغاز نموده که با قول مساعد ایشان این معدن در سال ۹۷ مورد بهره برداری قرار می گیرد و نقش تاثیرگذار کردستان را در زمینه تولید طلا در کشور دوچندان می کند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان افزود: ۴ پهنه اکتشافی در سقز، قروه، بیجار و دیواندره را تعریف کردیم. که پهنه قروه و بیجار به ایمیدرو واگذار شد که بخشی از مطالعات اولیه و پرواز ژئوفیزیک هم به انجام رسیده که با رفع شدن مشکلات اداری مابقی کار هم به انجام می رسد. که خوشبختانه در زمینه آهن و طلا هم مناطق امید بخشی تا کنون مشاهده شده است.
دره وزمی درخصوص پهنه سقز گفت: مطالعات اولیه توسط سازمان زمین شناسی به طول ۳ هزار کیلومتر مربع انجام گرفته و همچنین مجوزهای لازم برای پرواز ژئوفیزیک هوایی اخذ شده که درصورت مساعد بودن شرایط جوی، بزودی پرواز ژئوفیزیک هوایی به انجام خواهد رسید.
وی به مطالعه پهنه دیواندره به طول ۴ هزار کیلومتر اشاره کرد و گفت: در مجموع ۱۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع از مجموع ۲۹ هزار کیلومتر استان را مورد اکتشاف نوین قرار دادیم یا در حال مطاله است که این اقدامِ نوید بخش در حدود ۴۰ درصد مساحت استان را شامل می شود.تا شاهد کشف ذخایر بهتر و بیشتری از گونه های معدنی در استان باشیم و بنا داریم معادن را به کسانی که تصمیم به فرآوری داشته باشند واگذار نمائیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به توجه جدی به بحث فرآوری و پرهیز از خام فروشی معادن افزود: از سال ۹۳ تاکنون اقدامات قابل توجهی انجام پذیرفته که از آن جمله می توان به بهره برداری طلای زرکوه، طلای دوم در سقز که عملیات اجرای آن آغاز شده است و بحث زنجیره فولاد به ظرفیت یک و نیم میلیون تن ورق اشاره کرد که کارهای مطالعاتی و نرم افزاری آن هم به پایان رسیده است.
دره وزمی با توجه به جانمائی کارخانه فولاد گفت: بنا را بر این قرار داده ایم که کار درست را به انجام برسانیم و این کار درست در هر نقطه از استان باشد برای ما خوشایند است و نکته مهم و قابل توجه این است که در کردستان این کار مهم به انجام برسد و در نهایت از خام فروشی جلوگیری شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: بزودی زنجیره فولاد وارد فاز اجرایی می شود که در فاز اول در حال حاظر یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن کنسانتره در بیجار تولید می شود که جزء حلقه اول فرآوری سنگ آهن محسوب می شود و قرار است که میزان تولید کنسانتره سنگ آهن و گُندله به ۲ و نیم میلیون تن و در حلقه های بعدی از جمله فولاد و محصول نهایی هم به یک و نیم میلیون تن در سال برسد.
دره وزمی تصریح کرد: در شهرستان سقز هم سرمایه گذار خارجی به بحث فرآوری سنگ آهن ورود کرده و تمامی مراحل مقدماتی از جمله واگذاری زمین، جاده دسترسی و کارهای اداری آن به انجام رسیده و بزودی علمیات اجرایی آهن اسفنجی سقز هم آغاز می شود.
وی به لزوم توجه به معادن کوچک و ضرورت فرآوری آن معادن اشاره کرد و افزود: ممکن است صاحبان معادن کوچک توان فرآوری محصول را نداشته باشند. بر همین اساس شرکت میتکو برای کمک به این معادن کوچک اعلام آمادگی کرده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان یادآور شد: شرکت میتکو با انعقاد تفاهم نامه ای با وزارت صنعت، معدن و تجارت، ماموریت دارد عملیات معدنی و فرآوری در این دست از معادن را بصورت اجاره یا مشارکتی انجام دهد.

باید از خام فروشی سنگهای تزیینی جلوگیری شود

دره وزمی با اشاره به موضوع سنگ های تزئینی و برنامه ریزی برای فرآوری این محصول افزود: متاسفانه صاحبان معادن سنگ های تزئینی در فرآوری این نوع سنگ ها، عملکرد قابل قبولی ندارند و در این زمینه به خام فروشی عادت کرده اند.
وی خام فروشی و پرت سنگ در سنگ بری ها را دو آفت بزرگ سنگ های تزیینی استان دانست و گفت: سه دهه خام فروشی سنگ تزئینی برای کردستان کافی است و معدن داران باید به صورت جدی به فرآوری رو بیاورند تا اشتغال و ارزش افزوده آن به خود معدنداران و مردم استان برگردد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان به کارگاه های تولید شن و ماسه در استان نیز اشاره کرد و افزود: ما متولی کارگاه ها و معادن دارای مجوز تولید شن و ماسه هستیم و مسوولیتی در قبال کارگاههای بدون مجوز نداریم. واین کار جزو مسوولیت های اداره کل استاندارد است.
دره وزمی عنوان کرد: شن و ماسه تولیدی در بخش عمران و ساخت و ساز استفاده می شود و به همین دلیل ما تولید محصول بی کیفیت و فاقد استاندارد را نخواهیم پذیرفت. و باید کارگاههای فاقد مجوز و استاندارد پلمپ شوند، چرا که فعالیت این نوع کارگاه ها اجحاف در حق مردم و ضربه به منافع ملی است.
وی همچنین از نگاه مثبت دولت به بخش معدن و کمک به فرآوری مواد معدنی سخن گفت و افزود: ما باید از این شرایط و نگاه ویژه دولت، نهایت استفاده را در راستای فعال سازی معادن تعطیل و به ظرفیت رساند معادن نیمه فعال ببریم. که امیدوارم با تلاش و همدلی مجموعه خانه معدن گام های خوبی را در راستای توسعه صنعتی و معدنی استان برداریم.

دیدگاه ها

telegram

سوالی دارید؟

در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم

شماره تلگرام: 09334308959