ترخیص کالا - کارگزار رسمی گمرک - ثبت سفارش - حق العمل کار گمرک

ترخیص کالا

ترخیص کالا

 شرکت بازرگانی مهر کالا کارگزار رسمی گمرک با سال ها تجربه در زمینه های:   – ترخیص کالا – واردات و صادرات – ثبت سفارش – اخذ استاندارد – خرید خارجی – تخفیف تا معافیت – حواله های ارزی و اخذ کد ارز از بانک مرکزی – کمیته تعیین تعرفه و ارزش – مشاوره رایگان – و کلیه خدمات گمرکی…   آماده همکاری و عقد قرارداد با شما تجار ، بازرگانان و همکاران گرامی میباشد.  

شرکت بازرگانی مهر کالا کارگزار رسمی گمرک با سال ها تجربه در زمینه های:

 

– ترخیص کالا
– واردات و صادرات
– ثبت سفارش
– اخذ استاندارد
– خرید خارجی
– تخفیف تا معافیت
– حواله های ارزی و اخذ کد ارز از بانک مرکزی
– کمیته تعیین تعرفه و ارزش
– مشاوره رایگان
– و کلیه خدمات گمرکی…

 

آماده همکاری و عقد قرارداد با شما تجار ، بازرگانان و همکاران گرامی میباشد.

 

ترخیص کالا اصطلاحی است که جهت اظهار کالا به گمرک و آزادسازی آن برای وارد کننده یا صادر کننده کالا مورد استفاده قرار می گیرد. فعالیت ترخیص کالا شامل آماده سازی و ثبت اسناد به صورت فیزیکی یا الکترونیک ثبت سفارش کالا و محاسبه پرداختی ها شامل مالیات ، ماخذ تعرفه گمرکی ، سود بازرگانی ، حقوق گمرکی و تسهیلات ارائه شده توسط دولت به واردکنندگان و صادر کنندگان کالا می باشد. در بسیاری از کشورها کارگزاران گمرکی یا حق العمل کاران فعالیت خود را در زیر مجموعه فعالیت فورواردری کالا به انجام می رسانند البته تجارت های مستقل و خطوط کشتیرانی، وارد کنندگان و صادر کنندگان، عمده ی کارفرمایان حق العملکار گمرکی و یا کارگزار رسمی گمرک محسوب می شوند.

 

 

 

ترخیص کالا از گمرک با شرکت بازرگانی مهرکالا

شرکت بازرگانی مهرکالا به عنوان شرکت بازرگانی واردات و صادرات با استفاده از ترخیص کاران و حق العمل کار گمرکی – کارگزار گمرک – خبره که در گمرکات مختلف کشور مشغول به فعالیت هستند با ارائه خدمات خود به شرکت های واردات و صادرات و شرکت های تولیدی و بازرگانی در زمینه ی خدمات بازرگانی و امور ترخیص کالا و تشریفات گمرکی یاری رسانده و در کم ترین زمان کالاها و محموله های مختلف را از گمرک ترخیص می نمایند. همچنین با ارائه مشاوره بازرگانی در زمینه ی صادرات و واردات به تجار آگاهی های لازم را داده تا روند واردات به نحو احسنت و بدون مشکل صورت گیرد.

 

 

 برای شروع همکاری لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید. سپس در مدت کمتر از ۲۴ ساعت کارشناسان ما با شما تماس گرفته و مراحل بعدی انجام می پذیرد.   مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تشریفات و مراحل ترخیص کالا چارت مراحل گمرکی ترخیص کالا مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالا ثبت درخواست آنلاین

 

ترخیص کالا از گمرک

در تمامی کشورهای جهان گمرک محل کنترل واردات و صادرات محموله ها و کالاهای گوناگون می باشد. هر کالایی که قرار است از مرزهای کشوری عبور کند باید ابتدا وارد گمرک شده و سپس تشریفات گمرکی صورت گرفته و ترخیص کالا از گمرک انجام شود.

ایران از جمله کشورهایی است که در زمینه صادرات و واردات بسیار فعال است. با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران،  کالاها از طریق راه های زمینی، هوایی و دریایی وارد مرزهای گمرکی آن می شوند. واردات کالا به ایران در پنج ماه تخست سال ۱۳۹۵ بیش از ۱ میلیارد و ۳۱۶ میلیون تن با ارزش دلاری معادل بیش از ۱۶ میلیارد و ۷۰۹ میلیون دلار بوده است. برای این حجم محموله وارد شده به کشور شرکت های ترخیص کالا همچون شرکت بازرگانی مهر کالا خدمات ترخیص کالا از گمرک را ارائه نموده و این حجم محموله را از گمرکات مختلف ترخیص کرده و به دست شرکت های صادرات و واردات رسانده اند.

 

 

بر اساس آمار ارائه شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران در ۵ ماه نخست سال ۹۵ بیش ترین میزان ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بوده است.

 

 

ترخیص کالا در ایران

ترخیص کالا در ایران به مفهوم آماده سازی و ارائه اسناد و مدارکی از جمله مجوزات لازم جهت ترخیص کالا نظیر مجوزهای ترخیص کالا مانندمجوز ثبت سفارش، مجوز استاندارد، مجوز بهداشت، مجوز وزارت ارشاد و کانون پرورش فکری کودکان، مجوز ناریه، مجوز سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجوز سازمان انرژی اتمی، مجوز وزارت ارتباطات و مخابرات، مجوز مبارزه با مواد مخدر، مجوز قرنطینه مرزی و مجوز قرنطینه نباتی و البته مجوز وزارت راه که به کلیه کالاهایی که با ناوگان غیر ایرانی به حمل و نقل بین المللی خود پرداخته باشند (شامل ۱۰% کرایه حمل کالا) تعلق می گیرد را شامل می شود. ترخیص کالا همچنین شامل حمل و ارسال کالا به مقصد نهایی درون مرزی می باشد. بسیاری از ترخیص کار ان در حوزه هایی چون صنایع فلزی، شیمیایی و ماشین آلات و مواد اولیه به تخصص رسیده اند. ترخیص کاران معمولا در گمرکات بنادر و فرودگاه ها و یا مناطق آزاد متمرکز و مستقر می شوند.

 

 

میزان ترخیص کالا از گمرک های مختلف کشور

گمرک شهید رجایی یکی از بزرگترین گمرکات کشور در مرزهای جنوبی ایران می باشد. این گمرک بیش ترین میزان واردات را به خود اختصاص داده است به گونه ای که در این بازه زمانی ۵ ماهه از لحاظ ارزش دلاری بیش از ۵ میلیارد دلار واردات و ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی صورت گرفته است. این حجم  ۳۲ درصد کل ارزش دلاری واردات کشور را شامل می شود.

گمرک بندر امام خمینی از لحاظ حجمی بیش ترین میزان واردات و ترخیص را داشته است به گونه ای که ۴۴ درصد کل واردات کالا به این بندر بوده است و بیش از ۵۵ میلیون تن کالا به این گمرک وارد شده است. این در حالی است که حجم واردات کالا به گمرک شهید رجایی بیش از ۲۸ میلون تن یعنی ۲۲ درصد کل واردات کالا به کشور بوده است. همچنین ارزش دلاری کالاهای ترخیص شده از گمرک امام خمینی ۱۳ درصد کل واردات می باشد یعنی بیش از ۲ میلیارد دلار.

بر اساس این آمار به راحتی می توان این دو بندر را با هم مورد مقایسه قرار داد. از آن جایی که بزرگ ترین کشتی ها توانایی بارگیری و تخلیه در گمرک بندر امام را دارند و اسکله های موجود در آن بیش ترین ظرفیت در پذیرش کالاهای فله ای و کیسه ای را دارند می توان نتیجه گرفت که عمده کالاهایی که وارد گمرک بندر امام می شوند کالاهای فله ای هستند که حجم بالایی داشته و ارزش دلاری آن ها نسبتا پایین می باشد.

کالاهایی مانند ذرت های دامی، کنجاله، حبوبات و غیره به همین دلیل است. اما کالاهایی که به بندر شهید رجایی وارد می گردند نسبتا از لحاظ حجمی کوچک تر و با ارزش دلاری بیش تری هستند. به عنوان مثال ماشین آلات، خطوط راه آهن و سایر محصولات که از لحاظ ارزش دلاری گران تر از کالاهای فله ای می باشد.

بر اساس آمار می توان گفت که گمرک فرودگاه امام خمینی از لحاظ ارزش دلاری بیش ترین میزان واردات و ترخیص کالا را پس از گمرک شهید رجایی و گمرک بندر امام داشته است به گونه ای که ۹ درصد کل واردات کالا به این گمرک بوده است. در این گمرک نیز کالاهایی با حجم نسبتا کوچک اما ارزش دلاری بسیار بالا ترخیص می شوند. به همین دلیل این گمرک با حجم بسیار کم واردات نسبت به سایر گمرکات رتبه سوم را در ارزش دلاری کل واردات کشور دارد.

از لحاظ حجمی گمرک منطقه آزاد بندر انزلی رتبه سوم را دارد و ۹ درصد واردات و ترخیص کالا از گمرک بندر انزلی صورت گرفته است. گمرک بندر انزلی واقع در استان گیلان و در قسمت جنوبی دریای خزر واقع شده است. این گمرک نیز با توجه به موقعیت جغرافیایی، انبارها و اسکله هایی که دارد بیش تر پذیرای کالاهای فله ای و پر حجم می باشد.

پس از این چهار گمرک بالا از لحاظ ارزش دلاری می توان گفت که ۸ درصد واردات و ترخیص کالا از گمرک تهران، ۵ درصد ترخیص کالا از گمرک انزلی، ۴ درصد ترخیص کالا از گمرک بوشهر، ۳ درصد ترخیص کالا از گمرک غرب تهران و مابقی از سایر گمرک های کشور صورت گرفته است. همچنین از لحاظ حجم واردات می توان گفت که ۴ درصد ترخیص کالا از گمرک امیرآباد، ۳ درصد ترخیص کالا از گمرک بوشهر، ۲ درصد واردات و ترخیص کالا از گمرک تهران و مابقی از سایر گمرکات بوده است.

 

 

 

آشنایی با ترخیص کالا از گمرک

در اینجا ما مختصری در خصوص ترخیص کالا از گمرک صحبت خواهیم کرد. در فرایند ترخیص کالا ، پس از ورود اطلاعات، « صاحب کالا » یا نماینده قانونی او – ترخیص کار یا حق العمل کار گمرک – با  اطمینان از موجود بودن کالا باید اظهارنامه تعیین شده از طرف گمرک فرم (برگه) کاغذی، سایرحامل های اطلاعاتی اظهار از راه دور را از لحاظ اطلاعات و وجوه گمرکی متعلقه که از ناحیه وی باید اعلام شود براساس اسناد مربوط تکمیل و به همراه اسناد لازم به واحد پذیرش اسناد در گمرک تسلیم نماید.

در این بخش اظهارنامه و اسناد از جهات تکمیل بودن اطلاعات و اسناد ضمیمه، نداشتن بدهی قطعی، محاسبات، نداشتن خط خوردگی، احراز مالکیت ، ارتباط اسناد با کالا و همچنین برگ وکالت نامه يا نمایندگی و کارت کارگزاری در صورت لزوم بررسی شده و در صورتی که ایرادی در هر یک از موارد یاد شده مشاهده گردد، اظهارنامه اسناد جهت رفع نقص و تکمیل به اظهارکننده – ترخیص کار مسترد می شود نسبت به اصلاح ، تکمیل و امضای آن اقدام و اعاده نمايد.

واحد پذیرش پس از اخذ اظهارنامه امضاء شده و اطمینان از کامل بودن اسناد و مندرجات اظهارنامه صحیح بودن محاسبه حقوق ورودی متعلقه، اسناد را به اظهارنامه ضمیمه و مهروموم و مشخصات آن را در دفتر ثبت اظهارنامه درج و یا در رایانه وارد و شماره ثبت آن را باقید تاریخ در متن اظهارنامه منعکس می نماید و به سرویس ارزیابی تحویل می دهد.

با تخصیص شماره ثبت و درج آن در متن اظهارنامه، کالا اظهارشده تلقی و اظهارنامه تحت این شماره ثبت شده شناسایی و از این پس نباید از اختیار مأموران گمرک خارج شود. قبل از این مرحله ( اظهار کالا ) صاحب کالا حق هرگونه اصلاح یا غیر در اظهارنامه را دارد.

به منظور دریافت اطلاعات اظهارنامه (با رعایت محرمانه بودن اطلاعات تجاری اشخاص) گمرک شرایط و تمهیدات لازم را جهت انجام امور توسط بخش تعاونی و خصوصی فراهم می نماید.

اصل اسنادی که باید به اظهارنامه کالای ورودی ضمیمه شود عبارتند از:

اسناد خرید ، حمل (یا تصویر تصدیق شده سند حمل توسط شرکت حمل و نقل بین المللی) ترخيصيه ، قبض انبار ، مجوزها و گواهی های لازم ، اسناد بانکی (درصورتی که کالا ازطریق نظام بانکی وارد شده باشد) ، گواهی مبدأ ، صورت عدل بندی ( درصورت یکنواخت نبودن کالا ) و سایر اسنادی که گمرک در اجرای قانون یا سایر قوانین ضروری بداند. ضمیمه نمودن سند حمل و ترخيصیه برای کالای ورودی از مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی به سرزمین اصلی که در منطقه معامله شده يا قبض انبار آن تبدیل شده است ضروری نمی باشد.

باید توجه داشت خروج کالا از اماکن گمرکی مستلزم انجام تشریفات گمرکی است و تشریفات گمرکی کالای ورودی در اولین گمرک مجاز انجام می شود. گمرک ایران گمرک های مجاز برای انجام تشریفات مختلف گمرکی را اعلام می نماید.

شایان ذکر است مطابق واژه نامه بین المللی گمرک واژه‌های ترخيص ( ترخیص کالا ) ، تشریفات گمرکی و ترخیص قطعی کالا از گمرک به شرح زیر تعريف شده اند:

ترخیص – ترخيص کالا  (CLEARANCE OF GOODS)

انجام تشریفات گمرکی لازم برای اجازه صدور کالا،  واردات برای مصرف داخلی یا جابجایی به موجب دیگر رویه های گمرک.

تشریفات گمرکی (CUSTOMES FORMALITIES)

کلیه عملیاتی است که باید توسط شخصی ذینفع و گمرک به منظور , رعایت مقررات قانونی و آئین نامه ای که گمرک مسئول اجرای آن ها می باشند، در ارتباط با نظارت بر اشخاص در مرزهای گمرکی و ترخيص بار مسافر، کالا و وسائط نقلیه در واردات، صادرات و ترانزيت ، انجام شود.

ترخيص کالا در مفهوم (RELEASE)

اقدامی است که به وسیله آن گمرک به اشخاص ذینفع اجازه می دهد تا کالای موضوع ترخيص را در اختيار خود داشته باشند.

هچنین مطابق مفاد قانون امورگمرکی ، تشریفات گمرکی «کلیه عملیاتی است که در اجرای مقررات گمرکی انجام می شود» و ترخيص نیز یعنی « خروج کالا از اماکن گمرکی پس از انجام تشریفات گمرکی » مربوط است.

با توجه به اینکه در این متن « ترخيص کالا » از گمرک مورد نظر می باشد، پس از تنظیم و ارايه اظهارنامه به گمرک، این اسناد ابتدا توسط واحد احراز هویت (پذیرش اسناد) مورد بررسی قرار می گیرد.

هدف از این اقدام، احراز هویت اظهارکننده و صاحب کالا، کنترل تعهدات ایفا نشده و بدهی موضوع ماده ۷ قانون امور گمرکی ، بررسی اظهارنامه ها مندرجات ماده ۶۴ براساسی آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی، تخصیص شماره ثبت ( شماره کوتاژ) به اظهارنامه، تعیین مسیر اظهارنامه وتعیین ارزياب و کارشناس مربوط برای اظهارنامه می باشد.

شایان ذکر است در برخی از گمرکاتی که دوراظهاری صورت می پذیرد، این واحد حذف و اقدامات فوق، توسط سیستم و به صورت خودکار صورت می پذیرد.

به طور کلی مطابق تعاريف مندرج در « واژه نامه بین المللی گمرک » اظهار کالا به گمرک عمل ارایه کالا به مقامات صلاحیت دار گمرکی، در محلی که برای انجام تشریفات گمرکی تعیین شده و يا مورد قبول واقع شده است می باشد. اظهار کالا به گمرک به خودی خود یکی از تشریفات گمرکی محسوب میشود.

PRODUCTION OF GOODS TO THE CUSTOMS

Customs authorities, customs formalities
همچنین « اظهار کالا » مطابق مفاد قانون امورگمرکی بیانیه ای کتبی یا شفاهی است که براساسی مقررات این قانون اظهارکننده، رویه گمرکی مورد نظر خود را درباره کالا مشخصصی می کند و اطلاعات مورد نیاز برای اجرای مقررات گمرکی را ارایه می دهد.

وفق مندرجات قانون فوق، روز اظهار نیز زمانی است که اظهارنامه امضاء شده به ضمیمه اسناد مربوطه توسط اظهارکننده کالا به صورت دستی یا رایانه ای به گمرک ارایه می شود و شماره دفتر ثبت اظهارنامه به آن اختصاص می یابد.

صاحب کالای تجاری

بدیهی است تعریف « صاحب کالای تجاری » ازنظر گمرک و سایر مراجع ذی ربط حائز اهمیت باشد که عبارت از «شخصی که نسخ اصلی اسناد خرید و حمل به نام او صادرشده (و در مورد کالای خریداری شده با تعهد سامانه بانکی، آن اسناد از طرف بانک مهر شده ) و ترخيصیه نیز به نام او باشد یا اسناد مزبور به نام وی ظهرنویسی و صحت امضای واگذارنده ازطرف مقام صلاحیت دار گواهی شده باشد. »

کلیه اظهارنامه هایی که بعد از تعیین مسیر در مسیرهای سه گانه انتخاب مسیر اظهارنامه قرار می گیرند، پس از امضاء کارشناسی مربوطه و ممهور نمودن به مهر قسمت دریافت اسناد (در صورت عدم حذف این واحد)، لاک و مهر شده و به سرویس ارزیابی ارجاع داده می شوند.

 

 

 

 

شایستگی های مورد نیاز جهت حق العمل کاری در ترخیص کالا

کارت حق العمل کاری توسط گمرک ایران صادر می شود این کارت جهت اخذ شامل یک سری الزامات می باشد .که از آن جمله پذیرش در آزمون این سازمان می باشد از شرایط پذیرش کارت حق العملکاری به مواردی نظیر اینکه باید شهروند ایران باشد و با حداقل سن ۲۵ سال در سازمان های دولتی مشغول به کار نباشد.
کارگزار رسمی گمرک باید به جداول تعرفه های گمرکی آشنا باشد که خود لیست هایی جهت ارائه، میزان حقوق گمرکی و سود بازرگانی و قواعد و قوانین دولتی برای وارد کنندگان و دیگر الزامات تجارتی را دارا می باشد.

 

 

سوالی دارید؟

در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم

شماره تلگرام: 09334308959

error: