نقش توسعه صادرات غیرنفتی برای ‌کاهش وابستگی شدید اقتصاد به نفت

۰۱ شهریور ۱۳۹۵
173 بازدید
نقش توسعه صادرات غیرنفتی برای ‌کاهش وابستگی شدید اقتصاد به نفت

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: رها شدن اقتصاد از صادرات تک‌محصولی آن‌هم به شکل خام که قیمت آن نیز به‌طور مرتب در نوسان است (نفت) امری واجب است.

 کارشناسان اقتصادی بر این اعتقاد هستند که اگر رشد اقتصادی در ایران در دهه‌های گذشته دچار نوسان شدید بوده است، دلیل آن را باید در وابستگی به درآمدهای نفتی جست‌وجو کرد. وقتی قیمت نفت بالا و پایین می‌رود و درآمدهای نفتی کشور را دچار نوسان می‌کند، این نوسانات در اقتصاد کلان تأثیر می‌گذارد و رشد اقتصادی را همپای تورم، دچار نوسان‌های شدید می‌کند.

برخی تحلیل‌ها افزون بر ایجاد ثبات در حوزه اعمال سیاست‌های پولی، اعتباری و ارزی، کاهش وابستگی بودجه را به نفت مورد تأکید قرار می‌دهد و امروز کاهش خام‌فروشی از مهم‌ترین عوامل تحقق اقتصاد مقاومتی است، بر این اساس، برای دستیابی به رشد اقتصادی باید با دنیا ارتباط داشته باشیم و بتوانیم با بالا بردن حجم تولید به فکر ارزآوری از مسیر صادرات غیرنفتی توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

توسعه صادرات غیرنفتی راهکاری برای کاهش وابستگی شدید اقتصاد به درآمدهای نفتی است

علیرضا آقابالایی با اشاره به ضرورت توسعه صادرات غیرنفتی اظهار داشت: به‌منظور رهایی از اقتصاد تک‌محصولی و اثرات سویی که به‌تبع آن در کل اقتصاد پدیدار می‌شود، افزایش و توسعه صادرات غیرنفتی به‌منظور کاهش وابستگی شدید اقتصاد به درآمدهای نفتی ازجمله اهداف مهم اقتصادی به شمار می‌آید.

وی افزود: یکی از بخش‌های اقتصادی که در توسعه صادرات غیرنفتی نقش مهمی دارد، بخش کشاورزی است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی، رونق صادرات غیرنفتی را در دستیابی به رشد اقتصادی تأثیرگذار دانست و خاطرنشان کرد: صادرات غیرنفتی یکی از مباحث مهم اقتصادی در کشورهای متّکی به درآمدهای نفتی است، بنابراین رونق صادرات غیرنفتی می‌تواند تقش بسزایی در افزایش ظرفیت تولید ملّی و دستیابی به رشد اقتصادی داشته باشد.

اثر مستقیم افزایش تولید داخلی افزایش اشتغال خواهد بود

آقابالایی با اشاره به آثار افزایش تولید داخلی ادامه داد: اثر مستقیم افزایش تولید داخلی افزایش اشتغال خواهد بود، اگر با افزایش صادرات نیز همراه باشد می‌تواند در زمینه‌های بسته‌بندی، حمل‌ونقل، تبلیغات و… به افزایش اشتغال کمک کند.

وی یادآور شد: توجه به صادرات غیرنفتی و اقدامات مؤثر در جهت بهبود آن نیازمند ایجاد محیط رقابتی برای پیشبرد آن است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی، با اشاره به لزوم جهت‌گیری سیاست‌های صادراتی، تأکید کرد: تکیه اقتصاد ایران به درآمدهای حاصل از فروش نفت خام و محدود بودن ذخایر نفتی و بنابراین به‌منظور کاهش وابستگی اقتصاد ایران به صادرات نفت خام و چرخش به سمت اقتصاد چند محصولی در صادرات، جهت‌گیری سیاست‌های صادراتی باید به سود کالاهایی تغییر یابد که ایران در آنها مزیت نسبی دارد.

تولیدکنندگان با بهتر کردن کیفیت محصولات سعی در به‌دست آوردن سود بیشتر دارند

نایب‌رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به مزایای حمایت از تولیدات داخلی، اظهار داشت: حمایت از تولید داخلی باعث رونق تولیدات داخلی خواهد شد که نتیجه آن ایجاد فضای رقابتی‌تر برای تولیدات می‌شود.

وی از امتیازات افزایش کیفیت محصولات گفت و افزود: تولیدکنندگان با بهتر نمودن کیفیت محصولات و یا با کاهش قیمت، سعی در به‌دست آوردن سود بیشتر دارند که همین امر در صورت تداوم و بسته به نوع محصول باعث افزایش صادرات خواهد شد.

ابراهیم ناهی، خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های مناسبی برای توسعه صادرات غیرنفتی در کشور وجود دارد که می‌توان با برنامه‌ریزی مدوّن و بازاریابی، حضور پررنگ و پایدار در بازارهای جهانی داشته باشیم.

افزایش تقاضا باعث تشویق تولیدکنندگان به تولید محصولات بیشتر و اشتغال بیشتر می‌شود

نایب‌رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی، با اشاره به مزایای افزایش تقاضا تأکید کرد: افزایش تقاضا هم از طرف بازار داخلی و هم بازار خارجی باعث تشویق تولیدکنندگان به تولید محصولات بیشتر می‌شود و برای این منظور از ظرفیت‌های تولید موجود مثل نیروی کار، سرمایه زمین و… استفاده بهینه‌تری خواهد شد.

وی ادامه داد: ضرورت توجه به تولید داخلی و در کنار آن تحلیل رابطه آن با صادرات غیرنفتی، اهمیتی مضاعف می‌یابد.

رشد و توسعه پایدار صادرات غیرنفتی زمانی معنا و مفهوم واقعی پیدا می‌کند که بدانیم در چه صنایعی و روی چه محصولاتی سرمایه‌گذاری کنیم که در سطح جهانی بازار پذیر، مشتری‌پسند و رقابتی باشند.

دیدگاه ها

telegram

سوالی دارید؟

در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم

شماره تلگرام: 09334308959