ممنوعیت صادرات به سوریه فقط برای چند قلم کالاست

۲۰ آذر ۱۳۹۶
74 بازدید
ممنوعیت صادرات به سوریه فقط برای چند قلم کالاست

ممنوعیت صادرات به سوریه فقط برای چند قلم کالاست

معاون دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت در خصوص ممنوعیت صادرات کالای ایرانی به سوریه اظهار کرد: در سال ۲۰۱۶ میلادی حدود ۲.۵ میلیارد دلار حجم واردات سوریه از ایران بوده است. اما اکنون این کشور واردات لوازم خانگی به شکل کامل شده، شیرینی و شکلات و لبنیات را ممنوع کرده و گفته می‌شود آنچه در این حوزه‌ها در بازار سوریه وجود دارد به شیوه قاچاق وارد این کشور می‌شود. وی اظهار کرد: مدتی است بر اساس تصمیمات گرفته شده در سوریه به منظور حمایت این کشور از تولید داخلی، واردات برخی کالاها ممنوع شده است که البته این ممنوعیت برای تمام کشورها لحاظ می‌گردد.

معاون سازمان توسعه تجارت اظهار کرد: در هفت ماهه امسال صادرات ایران به سوریه حدود ۸۰ درصد از نظر ارزشی رشد داشته است. از نظر وزنی نیز این صادرات ۶.۵۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد. مهرداد فلاح در گفت‌وگو با ایسنا، مهمترین اقلام صادراتی را شامل مواد شیمیایی، مکمل‌های دارویی، شیرخشک، شیرآلات بهداشتی، خشکبار، ماشین آلات و دستگاه‌های مخصوص آسیاب کردن، اجزای توربین، تجهیزات پزشکی، لوله‌های مسی و روغن پایه معدنی دانست و گفت: در بخش محصولات کشاورزی نیز ما اقلامی مانند سیب زمینی و حتی خربزه را به سوریه صادر می نماییم.

فلاح در ادامه افزود: به غیر از ۸۸ قلم کالای صادراتی بقیه کالاهای صادراتی ما به سوریه دارای تعرفه چهار درصد هستند و بر اساس توافقات دو کشور قرار بر آن است که ایران و سوریه هیچ گونه ممنوعیتی برای صادرات یکدیگر ایجاد نکنند. البته در این مدت واردات ما از سوریه نیز ۱۵ درصد رشد داشته که بخش قابل توجهی از این واردات را روغن زیتون تشکیل می‌دهد. فلاح همچنین اظهار کرد: اکنون ما به دنبال این هستیم که در بازسازی سوریه نقش داشته باشیم و بر همین اساس برنامه ریزی هایی صورت گرفته تا ظرف دو سال آینده طرح افزایش یک میلیارد دلاری صادرات به این کشور را عملیاتی کنیم.

 

 

ترخیص کالا

ثبت سفارش کالا

کارگزار رسمی گمرک

حق العمل کار رسمی گمرک

ترخیص کار

دیدگاه ها

سوالی دارید؟

در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم

شماره تلگرام: 09334308959

error: