اظهار از راه دور؛ امتیاز گمرک همدان

۱۶ اسفند ۱۳۹۵
268 بازدید
اظهار از راه دور؛ امتیاز گمرک همدان

مدیرکل گمرک استان همدان با بیان اینکه صادرات استان نسبت به دو سال قبل تغییر قابل توجهی دارد، گفت: اظهار از راه دور صادرکنندگان یکی از امتیازات گمرک استان است که از نظر هزینه و زمان ترخیص کالا نیز مزیت‌هایی وجود دارد.

به‌گزارش ایسنا، جمال خشوعی چهارشنبه ۱۱ اسفند در کارگروه توسعه صادرات استان همدان، اظهار کرد: تعداد صادرکنندگان سال ۹۳، ۴۰ نفر بوده که در سالجاری به ۷۵ نفر افزایش یافته در حالیکه اگر رضایت از گمرک وجود نداشت، باید تعداد صادرکنندگان کاهش پیدا می‌کرد.

صادرات ۸۰ درصد محصولات استان از سایر گمرکات انجام می‌شود

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد محصولات کشاورزی استان از سایر گمرکات صادر می‌شود، تصریح کرد: یکی از مشکلات صادرات در استان، گواهی مبدأ بوده که این مانع تا حدودی برطرف شده است.

خشوعی با اشاره به اینکه ترخیص کالا یک ساعته باید انجام شود، افزود: واردات باید حداکثر در سه روز ترخیص شود در حالیکه در گذشته واردات دو ماه در گمرک باقی می‌ماند و ارزش خود را در بازار از دست می‌داد.

مدیرکل گمرک استان همدان با اشاره به افزایش رضایتمندی واردکنندگان و صادرات از گمرک استان، یادآور شد: برگشت پول از دیگر مشکلات صادرکنندگان است به‌طوریکه می‌توان به صادرات فرش به آمریکا، امارات و چین اشاره کرد که هنوز پول آن نقد نشده است.

وی با بیان اینکه تعداد بازارهای هدف محدود یکی دیگر از مشکلات صادرات به شمار می‌رود، عنوان کرد: در حال حاضر عمده بازار هدف صادرات همدان، کشور عراق است که با توجه به حضور رقبای جدی همچون ترکیه و همچنین حضور داعش، موانعی در صادرات ایجاد می‌شود.

صادرات، ۱۱۵ میلیون و ۵۶۰ هزار دلار کالا از همدان

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سالجاری تا پایان بهمن، ۱۱۵ میلیون و ۵۶۰ هزار دلار کالا از گمرک استان همدان صادر شده است.

خشوعی با تأکید بر اینکه صادرات از گمرک ملایر ۸۷ درصد افزایش یافته است، افزود: صادرات استان نسبت به سال گذشته ۴ درصد کاهش یافته و صادرات سیمان همدان نیز به تنهایی با کاهش ۸۷ درصدی مواجه است.

مدیرکل گمرک استان همدان با اشاره به اینکه کشورهای سومالی، غنا و عمان به بازارهای هدف همدان اضافه شده‌اند، اظهار کرد: تقاضا می‌شود تجار همدان واردات خود را از گمرک استان ترخیص کنند.

خشوعی با بیان اینکه در سال ۸۰ صادرات ۱۱ ماهه پنج میلیون و ۵۸۸ هزار دلار بوده است، خاطرنشان کرد: در سال ۸۸ میزان صادرات ۱۹۳ میلیون دلار بوده و از سال ۹۲ تا کنون روند رو به رشد در صادرات حاصل شده اما کاهش صادرات سیمان، مشکلاتی را ایجاد کرده است.

دیدگاه ها

سوالی دارید؟

در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم

شماره تلگرام: 09334308959

error: